Віджати, обдурити, заробити: Як "королева поховань" Алла Ландар наживається на покійниках
Легенди про ритуальну мафію ходять давно. За місце на кладовищі називають шалені суми в десятки тисяч доларів. За оформлення документів та супровідну процесію теж доводиться розщедрюватися.
Про це пише портал Антикор.
Особливо різко ціни підросли з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Важко повірити, але в Києві близько 25% ринку ритуальних послуг тримає одна компанія – «Петро Великий». Нижче читайте, як директорці фірми Аллі Ландар вдалося віджати три комунальні будівлі, прописати свої представництва у кожній лікарні й вигадати схему з «безкоштовними похованнями».
Ритуальна компанія «Петро Великий», яка донедавна ще мала російськомовну транслітерацію «Петр Великий», - це насправді низка розгалужених фірм, які перебувають під керівництвом Алли Ландар. Основні з них приватна фірма «Петро Великий», точно з такою з назвою приватне підприємство та ТОВ «8 200». До них треба додати ТОВ «Інтернет бюро ритуальних послуг», зареєстроване на брата Алли Ландар Юрія. А також два ФОПи самої керівниці ритуального бізнесу, ще два в її сина Владислава Ландара та один у його дружини Єлизавети Ландар.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну і до коронавірусу, за даними Київської міської державної адміністрації, орієнтовний офіційний обсяг столичного річного ринку ритуальних послуг коливався в межах 200 млн гривень. Спочатку пандемія, падіння гривні, а потім і велика війна, очевидно, збільшила його в рази. Проте весь цей час фірми Алли Ландар залишаються не просто на плаву - вони захоплюють все більшу і більшу його частину.
Читайте по темі: Disney і Sony отримали мільйонні доходи від бізнесу в Росії за останні роки
В епідемію коронавірусу «Петро Великий» став чи не єдиною фірмою, яка мала сертифіковані катафалки для перевезення померлих від коронавірусу. Про це заявляла, не соромлячись, сама Алла Ландар. Фірма навіть зняла рекламний ролик про те, як «комфортно» з ними проводжати в останню путь близьких людей. Цинізм, скажете ви, а от і ні – шалені гроші.
Жодних розцінок на послуги похоронного бюро на сайті «Петро Великий» не знайти. Зате там можна подивитись на послуги, які вони пропонують. У тому числі VIP-пакети для елітних процесій – з автомобілями "Мерседес" та "Лінкольн", з наметами та голубами.
Рецепт успіху бізнесу Алли Ландар – кеш та зв’язки. І це не просто гучні слова. За даними реєстру речових прав компанії та ФОПи жінки орендують приміщення в щонайменше чотирнадцяти медичних закладах столиці. Серед них військовий шпиталь, Медмістечко, клініка Амосова тощо.
Приміщення в лікарнях, які орендує Алла Ландар:
Приміщення в лікарнях, які орендує приватна фірма «Петро Великий»:
Саме таке сусідство приносить Аллі Ландар шалені статки, адже перша ритуальну компанію, яку бачать родичі померлого у лікарні, – «Петро Великий». Перебуваючи у пригніченому стані, навряд чи люди підуть розбиратися, які ще фірми присутні на ринку і хто за які гроші надає похоронні послуги .
Ще у 2016 році державна уповноважена Антимонопольного комітету України Агія Загребельська наполягала на тому, що похоронне бюро «Петро Великий» через оренду приміщень у лікарнях та моргах порушує конкурентне законодавство. «Компанія «Петро Великий» орендує приміщення для розміщення та функціонування офісів майже у всіх лікарнях та моргах Києва, що призводить до «нав’язування» медичними працівниками та санітарами споживачам послуг саме цієї компанії. Також негативний вплив на конкуренцію створюється завдяки сумісництву посад медичних працівників моргів та лікарень із роботою в компанії «Петро Великий», наслідком чого є надання останнім послуг не на безоплатній основі, а від імені приватної компанії за плату», – зазначала Агія Загребельська.
Після цієї заяви минуло 8 років, а «Петро Великий» все ще продовжує нав’язувати свої послуги через медпрацівників, орендуючи приміщення в медичних закладах.
З приміщеннями в компанії Алли Ландар взагалі цікава історія. Переважна більшість її фірм розміщена за адресою Коломийський провулок, 20 у Києві.
Скриншот з Google-карти
До 1995 року на цьому місці був дитячий садочок, який викупила фірма батька Алли Ландар – Петра Погребного. З 1998 року земля тоді ще під садочком була надана у довгострокову оренду. Згодом садочок було повністю перебудовано на сучасну будівлю, і у 2012 році суд визнав її власником компанію «Петро Великий». Таким чином Київ залишився без комунального закладу, а родина Алли Ландар отримала маєток, площею понад 1000 квадратних метрів.
Подібна історія пов’язана із отриманням права власності на будівлю похоронного бюро у Фастові, де «Петро Великий» має відділення. У 2009 році батько Алли Ландар купив недобуване пожежне депо. Ділянку під ним родина отримала в довгострокову оренду з правом подальшого викупу, на якій було дозволено розробити проєкт землеустрою для надання ритуальних послуг населенню з метою здійснення комерційної діяльності.
Фрагмент судового рішення
Після смерті батька все це майно перейшло до Алли Ландар та її брата Володимира, щоправда, вони забули укласти новий договір на оренду землі з Фастівською міською радою. Остання намагалась у суді довести, що ділянка використовується родиною Ландар без договору з 2011 року і таким чином до бюджету міста за її користування не надійшло ні копійки. От тільки суд вирішив стати на сторону Ландар і залишити Фастів без коштів у вигляді податків.
В рішенні суду за 2019 рік сказано, що ділянка під будівлею нібито не оформлена належним чином, немає сформованих меж і не може вважатися об’єктом права. Отже, за логікою суду, коли Петро Погребний підписував договір оренди з Фастівською міськрадою у 2010 році, то ділянка була сформована, а коли право користування перейшло до Алли Ландар, вона перестала такою вважатися.
Фрагмент судового рішення
Недобудоване пожежне бюро у Фастові, яке перебувало в комунальній власності, перейшло до рук керівниці похоронного бюро «Петро Великий» так само, як і дитячий садочок в Києві, де розміщується головний офіс компанії.
За дивним збігом обставин, за адресою, де розмістилась компанія «Приватне підприємство «Петро великий – Фастів», здаються жилі приміщення в оренду. Орендарі пишуть схвальні відгуки про прекрасний краєвид з вікон, ймовірно, не знаючи, що насправді перебувають у ритуальному бюро.
У 2021 році стало відомо про ще одну аферу з приміщеннями, яку провернула Алла Ландар. Так, київське відділення Фонду державного майна, в якого компанія жінки тривалий час орендувала приміщення у Києві, вирішило розірвати договір через неналежне користування. Перевірка Фонду довела, що Ландар орендувала квадратні метри під їдальню, але фактично там функціонував ресторан. Орендна плата для цих двох типів закладів суттєво відрізняється, а, отже, ФДМ недоотримував кошти до свого бюджету.
Ландар нічого кращого не придумала, ніж запустити інформаційну кампанію проти керівництва київського відділення Фонду. Але навіть якщо поглянути на фото того, що Алла Ландар називає їдальнею і за що недоплачує державі, то очевидно, що її можна назвати найгламурнішою їдальнею України. Тут і килими, і картини, і вироби з дерева, і навіть шкури невідомих тварин.
Як можна зрозуміти за аналогією з попередніми історіями, з приміщення в Києві Аллу Ландар також ніхто не вигнав.
Ритуальні послуги, враховуючи розцінки на ринку, повинні приносити похоронним фірмам шалені гроші. І, напевно, так воно і є, тільки у фінансових документах компаній Ландар цього не видно. Наприклад, у 2023 році приватна фірма «Петро Великий» отримала доходів на 160 000 доларів, а в перший рік війни - всього 105 тисяч доларів. І це при тому, що часто тільки місце на кладовищі може коштувати декілька тисяч доларів.
Інша компанія з такою ж назвою, але без приписки "приватне підприємство", за 2023 рік отримала доходу менше як 30 000 доларів.
В одному з останніх коментарів ЗМІ Алла Ландар мимоволі проговорилась, яким чином її похоронне бюро при охопленні чверті всього столичного ринку ритуальних послуг може мати такі низькі показники.
«Всі поховання військових у перший рік війни відбувались на безоплатній основі моїм підприємством», - розповідає Алла Ландар журналістам і демонструє заяви від родичів померлих, які просять надати їм послуги поховання безкоштовно. В тому числі вона показує подібні заяви і за поточний рік, намагаючись здатися благодійницею.
Насправді, подібні заяви на так зване безкоштовне отримання послуг не така вже й новинка. В лікарнях, в яких фірми Ландар фактично прописані, лікарі давно пропонують підписати папірець, згідно з яким пацієнт нібито погоджується зробити благодійний внесок. Звичайно, що цей внесок робиться готівкою без жодних облікових документів. І це є одним із проявів прихованої корупції в медичній сфері.
Ймовірно, саме лікарі навчили Аллу Ландар подібній фішці, тож при наданні похоронних послуг вона так само пропонує родичам померлих написати заяву на отримання безкоштовних послуг, за які насправді було оплачено кешем.
Зараз Алла Ландар звинувачує міського голову Києва Віталія Кличка в тиску на бізнес і мало не в рейдерстві. І це при тому, що сайт похоронної фірми «Петро Великий» майорить фотографіями Алли Петрівни з мером в обіймах.
За даними джерел, в момент пандемії коронавірусу саме наближені до Кличка впливові особи допомогли Ландар зірвати куш на похованнях, і вони ж відбивалися від «надокучливих» співробітників АМКУ, які звинувачували «Петра Великого» в монополізмі.
Чому зараз Ландар і "кличковці" почали інформаційну війну? Ймовірно, ринок ритуальних послуг під час війни, як би це цинічно не звучало, став дуже ласим шматком, ділитися яким київська верхівка передумала.